HRA NA JAMKY x HRA NA RÁNY

Existuje celá řada variací golfových her s různými formáty bodování. Podívejme se na základní rozdíl mezi hrou na jamky a hrou na rány.

Jamkovka ⛳️

Hra na jamky, původní varianta golfové hry, je přímý souboj. Je vhodná pro začátečníky a často se nedohrává až do konce. To se stává v případě, že na zbytku jamek už druhý z golfistů nemá šanci soupeře dohnat a vítěz je jasný. Kdo má na jamce menší počet ran, získává bod. Pokud je výsledek u konce vyrovnaný, rozhoduje „náhlá smrt“ – kdo získá další jamku, je vítěz.
U týmových her jsou častá několikadenní klání a postupné vyřazování soupeřů. Lze hrát také několikaměsíční či celosezónní turnaj. Variant je spousta, pozor ale na pravidla, která se drobně liší (dvě trestné se zde neudělují – hráč rovnou ztrácí jamku, jsou stanovena také pravidla pro darování ran či jamek atd.).

Hra je napínavější a bojovnější, hráči soupeří přímo proti sobě.

Hra na rány 🏌️‍♂️

Hra na rány je nejrozšířenější verzí a využívá se u většiny turnajů. Je o něco náročnější a složitější než jamkovka a je potřeba zahrát všechny jamky až do konce – je zde tedy vidět, jak si hráč poradí s celým hřištěm a se všemi situacemi, které v průběhu hry nastanou. Hru lze hrát buďto bez započítání hendikepu nebo se výsledky dle hendikepů hráčů vyrovnávají. Nedohrání jamky vede k diskvalifikaci.
Rozhodující je počet ran – tedy na kolik pokusů dostaneme míčky do jamky. Pokud si hráči nekomplikují vyrovnávání podle hendikepů, výsledek je jasný. Méně ran = vítězství.

(Prohráváte? Nezoufejte! Útěchou vám může být fakt, že na rozdíl od úspěšnějšího soupeře získáváte lepší poměr ceny fee na 1 ránu – a to se vyplatí! ☝️😁)

👉 Možností je také hra na Stableford – na každé jamce získá hráč určitý počet bodů, případně žádný. V tomto případě i úplně pokažená jamka neznamená až tak velkou katastrofu. Čím méně ran na jamce, tím víc bodů, při větším počtu ran klesnou naopak dosažené body až k nule. Výhodou je urychlení hry, protože hráči nedohrávají jamky, kde už nelze získat žádný bod. Počítání závisí na hendikepu hráče a uplatňuje se i obtížnost hřiště – výpočet je složitější, výhodou je ale možnost porovnávat výkon hráčů různé úrovně 👍

A co vy? Který styl hry a způsob bodování je vám nejbližší a proč?